Mur oporowy w ogrodzie – jak zbudować?
Ogrodowy mur oporowy pełni dwojaką funkcję. Po pierwsze, zabezpiecza skarpę przed dalszym osuwaniem się ziemi, a po drugie — pozwala wydzielić w ogrodzie funkcjonalne, a zarazem estetyczne strefy. Jak wykonać taki mur, aby stworzyć stabilną, naturalnie prezentującą się ścianę oporową?
Budowa murku oporowego — podstawowe założenia
Planując budowę murku oporowego, należy uwzględnić rodzaj zastosowanego do jego budowy budulca. W przypadku wyboru muru kamiennego trzeba podjąć decyzję dotyczącą użytej zaprawy i — jeśli to konieczne — spoiny, która wypełni fugi. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest dość czasochłonne. Betonowy mur oporowy w ogrodzie to świetna alternatywa dla konstrukcji powstałych z otoczaków i kamieni. Jego budowę można zlecić podmiotom zewnętrznym, takim jak np. firmie rekers.pl. Projektując ściany i mury oporowe, trzeba też przemyśleć kwestię budowy warstwy drenażowej, której zadaniem jest udrożnienie drogi przepływu dla wód gruntowych. Nie można też zapominać o zasadach układania elementów betonowych, które będą integralnym elementem muru.
Bloki betonowe — sposób na zaaranżowanie muru oporowego
Wytrzymała ściana oporowa wykonana z elementów betonowych cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. Jest trwała i — w razie potrzeby — można ją aranżować w praktycznie dowolny sposób. Bloki mają to do siebie, że można je formować w praktycznie dowolne kształty, dostosowując w ten sposób ukształtowanie ogrodu do potrzeb jego właściciela. Ponadto beton może być bardzo zróżnicowany pod względem architektonicznym i dekoracyjnym. Na rynku są dostępne rozwiązania imitujące kamień lub inne, naturalne elementy dekoracyjne. Dzięki nim aranżacja ogrodu może być jeszcze bardziej atrakcyjna.
Dlaczego mur oporowy w ogrodzie z bloków betonowych to dobre rozwiązanie?
- Beton stosowany do produkcji bloków oporowych charakteryzuje się dużą wytrzymałością, w związku z czym budowane z jego pomocą struktury zniosą duży, poziomy napór ziemi.
- Beton architektoniczny (który stosuje się do budowy bloczków ogrodowych) nie jest nasiąkliwy, dzięki czemu znosi oddziaływanie wilgoci i innych, zmiennych warunków pogodowych.
- Elementy betonowe są łatwe w układaniu. Zbudowany w ten sposób mur oporowy jest tańszy niż analogiczna konstrukcja wykonana z kamieni.
Mówiąc wprost — budowę estetycznego muru z bloczków betonowych (półfabrykatów) można zlecić specjalistom. Dzięki nim czas realizacji inwestycji zostanie skrócony, a konstrukcja muru będzie jeszcze bardziej zróżnicowana i urozmaicona.