Inwertery fotowoltaiczne — czym są i kiedy warto je kupić?
Falownik fotowoltaiczny stanowi kluczowy element całego systemu słonecznego. Od jego prawidłowej pracy zależy w dużej mierze moc, którą można uzyskać z paneli. Dowiedz się, czym dokładnie są inwertery i kiedy warto je kupić.
Czym jest inwerter fotowoltaiczny?
Inwertery fotowoltaiczne przetwarzają prąd stały, który jest wytwarzany przez panele słoneczne, w prąd przemienny, który pozwala na zasilanie różnych urządzeń domowych. Nazwa urządzenia pochodzi od jego funkcji – ten konwerter mocy jest inwerterem, bo jego zadaniem jest odwracanie kierunku przepływu prądu (od ang. invert – odwracać). Prąd płynie jak fala – raz w jedną, a następnie w drugą stronę, od czego wzięła się jego druga nazwa: falownik.
Wyróżnia się 3 rodzaje inwerterów:
- sieciowe (on-grid), które współpracują z lokalną siecią elektryczną,
- off-grid, czyli niewspółpracujące z siecią, potrzebujące akumulatorów do magazynowania energii,
- hybrydowe, które współpracują z publiczną siecią, a zarazem mogą odkładać energię do akumulatorów.
Ponadto, ze względu na wytwarzaną moc, wyróżnia się też inwertery jedno- i trójfazowe.
Zastosowanie inwertera fotowoltaicznego
Podstawową funkcją inwertera słonecznego jest przemiana prądu stałego w zmienny. Ponadto spełnia on kilka innych zadań:
- monitoruje działanie instalacji fotowoltaicznej,
- steruje urządzeniami domowymi w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć autokonsumpcję,
- przeprowadza MPPT, czyli wyszukiwanie maksymalnego punktu mocy,
- informuje o awariach,
- spełnia funkcje bezpieczeństwa.
Dlaczego inwestycja w dobry falownik się opłaca?
Coraz większa świadomość społeczna dotycząca odnawialnych źródeł energii skutkuje wzrostem zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi. Stanowią one nie tylko ekologiczne, ale i wydajne źródło energii. Są też dobrym sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa energetycznego i finansowego, co jest szczególnie istotne w dobie powszechnie rosnących cen prądu.
Wysokiej jakości inwerter Growatt, Huawei, Solaredge lub innej sprawdzonej marki pozwala w pełni wykorzystać walory użytkowe fotowoltaiki. Nowoczesne falowniki, np. modele hybrydowe, pozwalają na magazynowanie takiej ilości energii, na jaką pozwala akumulator, a jej nadmiar można sprzedać w systemie net-billingu. Umożliwiają też rozbudowywanie systemu o kolejne klastry, zwiększając w ten sposób potencjał magazynowy. To polecane rozwiązanie dla osób, którym leży na sercu dobro planety, a przy tym chcących zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnić się od cen prądu z sieci.
Jak dobrać inwerter do fotowoltaiki?
Dobór inwertera do instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od codziennej produkcji oraz zużycia prądu. Falownik powinien odpowiadać rodzajowi instalacji oraz związanym z tym czynnikom. Jego chwilowe obciążenie powinno wahać się pomiędzy 20% a 100%, natomiast panele wykorzystujące dobrej jakości wyposażenie mogą osiągać sprawność, która wynosi nawet 98%.
Jeśli masz wątpliwości, na jaki inwerter fotowoltaiczny się zdecydować, zaufaj wiedzy i doświadczeniu ekspertów z hurtowni elektrotechnicznej Doko. Specjaliści pomogą Ci w wyborze odpowiedniego falownika najlepiej dopasowanego do Twoich potrzeb.