hala namiotowa

Czy hala namiotowa jest rozwiązaniem ekologicznym?

Czy inwestycja w halę namiotową jest przyjazna środowisku? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba zastanowić się nad tym, jak rozumieć ekologię. To, czy dany obiekt jest przyjazny środowisku, nie zależy bowiem jedynie od emisji różnych szkodliwych substancji do otoczenia, lecz od wpływu danej konstrukcji na środowisko.

Nowoczesne podejście do budownictwa przemysłowego

W przeciwieństwie do hal murowych konstrukcja stalowa pokryta poszyciem nie ingeruje w środowisko. Do jej produkcji nie potrzeba ogromnych ilości wody, substancji chemicznych, energii i niekończących się prac gruntowych. Hale namiotowe często nie są nawet powiązane z podłożem, a to oznacza, że po ich usunięciu pozostanie jedynie mniejszy lub większy skrawek wygniecionej trawy. Oczywiście nie można tego powiedzieć o konstrukcjach budowlanych, których rozbiórka (pomijając czasochłonność i koszty) pozostawia po sobie wybetonowane podłoże i fundamenty.

Materiały wykonania

Sama ingerencja w otoczenie to nie wszystko. Liczą się również materiały, które zostały wykorzystane do postawienia obiektu przemysłowego. I tutaj jest podobnie. Do budowy hali murowanej trzeba zużyć mnóstwo cementu, piasku, cegieł, a także tworzyw sztucznych, jeśli inwestor myśli o ociepleniu obiektu. Hale namiotowe mają to do siebie, że ich produkcja jest bardzo prosta i nie wymaga dużych zasobów. Stal jest tworzywem produkowanym od lat, do którego stworzenia wymagane jest jedynie żelazo, siarka i sporo energii. Z kolei produkcja poszycia (np. polietylen) odbywa się często z wykorzystaniem recyklingu.

Realizacja inwestycji

Montaż hali namiotowej również pożera znacznie mniej zasobów niż postawienie obiektu murowanego. Skręcenie elementów metalowych wymaga jedynie… użycia kilku wkrętarek akumulatorowych. Owszem, nieco więcej trwa stawianie poszczególnych elementów konstrukcyjnych, ale i tak hala namiotowa wymaga mniej nakładów niż obiekt murowany. Chcąc zbudować dużą, murowaną halę, trzeba doprowadzić prąd, wodę, instalację ściekową itd. To wszystko wiąże się z poważnym zużyciem zasobów naturalnych (zwłaszcza w odniesieniu do czystej wody). Trzeba też pamiętać, że postawienie hali namiotowej trwa bardzo krótko. Wyjątkiem są hale stalowe, które posiadają własny fundament i są na stałe przytwierdzone do podłoża.

Reasumując, konstrukcja stalowa pokryta poszyciem polietylenowym to przykład nowoczesnego i elastycznego budownictwa przemysłowego, które świetnie sprawdza w dzisiejszych realiach prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

admin
Budownictwo

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.